Kolory ciepłe i zimne

     Gdy mówimy o ciepłych czy zimnych kolorach mamy na myśli barwę, a nie odcień czy intensywność. Jeżeli podzielimy koło barw u góry: między kolorem żółtym a zielonożółtym i na dole, między kolorem fioletowo czerwonym i fioletowym, to otrzymamy w lewej części koła kolory ciepłe dokoła oranżu, a w prawej części, dokoła koloru niebieskiego barwy zimne. Określenie ciepłaczy zimna koloru jest rezultatem skojarzeń. Usiądźmy, na przykład w pomieszczeniu o niebieskich ścianach, będzie nam od razu zimno; w pomieszczeniu o ścianach czerwonych i pomarańczowych poczujemy się ciepło. Odczucia te mają swoje uzasadnienie. W naszym doświadczeniu łączymy czerwień, żółć i oranż z ogniem, a więc ciepłem. Głęboka, zimna woda ma natomiast kolory niebieskie do zieleni. Lód połyskuje błękitem, a więc łączymy niebieski z zimnem. Mamy kolory, które nie są jednoznacznie ciepłe czy zimne, są bardziej neutralne, na przykład fioletowo czerwony lub zielonożółty. Ciepły czy zimny rodzaj koloru nie zawsze też jest jednoznaczny. Tak więc, mamy “ciepłą” zieleń, szczególnie z tendencją do żółci, lub “zimną” czerwień, gdy zawiera dużą część niebieskiego. Generalnie można powiedzieć, że kolor mieszany z żółcią ociepla się, mieszany z niebieskim oziębia się.

Teoretycznie biel, czerń i wszystkie naturalne szarości nie są barwami. Brakuje im mianowicie dwóch cech: koloru i intensywności. Nie wystarczy zrozumieć kolorów z pomocą koła barw. Trzeba się nauczyć rozpoznawania barw w naturze. Wiele przedmiotów wymaga ciepłych barw, inne otrzymują swój specyficzny wyraz, jeżeli mają barwy zimne. Barwa, pod wieloma względami przypomina muzykę. Jeżeli gra się na jednej nucie oznacza to niewiele. Jeżeli jednak zbierze się w jedną całość więcej nut - powstanie melodia. Ta melodia może być głośna, agresywna, cicha i harmonijna. Stosując układy barwne tak, jak melodię można zdać sobie sprawę, jak bardzo jest denerwujące, gdy ktoś gra fałszując.

     Na tych czterech przykładach można określić, jak wpływ na nas mają te kolory, co się nam z nimi kojarzy. Zauważamy, że są one ciepłe lub zimne, aktywne czy pasywne, agresywne lub spokojne. Lewy górny przykład oznacza ciepło, kolory oddziałują aktywnie i przyjemnie. Kolory obok, na prawo są pogodne, spokojne barwy, nie za zimne i nie za ciepłe. Przykład u dołu z lewej strony wydaje się melancholijny, przypomina deszczowy letni dzień. Mistycznie i trochę tajemniczo oddziałują kolory przykładu dolnego, prawego. Wszystko to jest oczywiście subiektywne (zależne).

poprzednia strona