PLANETY OLBRZYMY

JOWISZ

Jowisz - jest piątą wg oddalenia od Słońca planetą Układu Słonecznego, a po Słońcu, Księżycu i Wenus, czwartym pod względem jasności obiektem na niebie. Starożytni Rzymianie nadali mu imię swego boga światłości, będącego panem wszystkich zjawisk niebieskich.

WSTECZ

SATURN

Saturn - jest szóstą według oddalenia od Słońca i drugą pod względem wielkości planetą Układu Słonecznego. Starożytni Rzymianie nazwali ją imieniem swego boga rolnictwa i zasiewów.

 

WSTECZ 

 

URAN

Uran - chociaż ma jasność na granicy widzialności gołym okiem, to jednak dopiero Friedrich Wilhelm Herschel w 1781 r. stwierdził, że obiekt ten, zaznaczony wcześniej na ówczesnych mapach nieba jak zwykła gwiazda, jest w rzeczywistości planetą. Odkrywca nazwał ją Georgium Sidus na cześć króla Jerzego III , a nazwy Uran zaczęto używać dopiero od połowy XIX wieku. Uranos to w mitologii greckiej bóg nieba.

WSTECZ

NEPTUN

Neptun - jest ósmą według oddalenia od Słońca planetą, którą odkrył Johann G. Galle w 1846 roku. Nowej planecie nadano imię rzymskiego boga wód. Niewielką tarczę Neptuna o niebieskawym zabarwieniu stosunkowo łatwo odnaleźć na niebie.

 

WSTECZ

PLUTON

Pluton - planeta zazwyczaj najbardziej odległa od Słońca, jest lodowym światem, nazwanym na cześć greckiego boga podziemi i władcy królestwa umarłych. Jest bardzo słabo widoczny.

Charon - stosunkowo duży księżyc Plutona, nazwany został na cześć mitologicznego przewoźnika, wożącego dusze zmarłych do Hadesu.

WSTECZ

STRONA GŁÓWNA / SERWIS ASTRONOMICZNY

ZOBACZ TEŻ :

RUCHY ZIEMI / BUDOWA UKŁADU SŁONECZNEGO